Czy holowanie zawsze jest możliwe?

zaczepianie taśmy holowniczej

Nieoczekiwana awaria może przydarzyć się każdemu kierowcy, niezależnie od tego, czy samochód jest niemal nowy czy już leciwy, a on sam zna się na motoryzacji i skrupulatnie pilnuje terminów przeglądów i wymiany elementów eksploatacyjnych, czy też nie. W przypadku unieruchomienia pojazdu rzadko kiedy można sobie jednak poradzić z ewentualnym uszkodzeniem „przy drodze”. Najczęściej konieczny będzie odpowiednio wyposażony warsztat oraz dostęp do części zamiennych. By do niego trafić, kierowca musi się zdecydować na jedną z dwóch opcji – holować wóz z pomocą krewnego lub znajomego albo wezwać lawetę. W Legionowie usługi pomocy drogowej wykonuje firma Klasyczna Laweta. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o holowaniu i zobaczmy, kiedy nie będzie ono możliwe.

Co jest ważne przy holowaniu?

Holowanie samochodu osobowego pozwala na „dociągnięcie” auta do warsztatu. W tym celu oba pojazdy muszą zostać połączone linką lub taśmą oznaczoną czerwoną chorągiewką. Niezbędne okaże się też włączenie świateł pozycyjnych oraz umieszczenie na wozie holowanym trójkąta ostrzegawczego. Warto pamiętać, że holowanie będzie jednak niemożliwe na autostradzie. Będzie też niebezpieczne na drodze ekspresowej z uwagi na znaczne różnice prędkości. Jest z reguły dość uciążliwe i wymagające szczególnej uwagi w intensywnym ruchu miejskim. Nie można też zapominać, że przy holowaniu obowiązują obniżone limity prędkości.

Kiedy nie można holować auta?

By pojazd mógł być holowany, muszą być w nim sprawne systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a więc m.in. oświetlenie, układ kierowniczy i hamulce. W przypadku gdy to ich dotyczy usterka lub nie działają one prawidłowo, konieczne okaże się wezwanie lawety. Samochód, który uległ awarii lub wypadkowi, będzie na nią wciągnięty z użyciem wciągarki i unieruchomiony pasami tak, aby nie doszło do jego niekontrolowanego przemieszczenia. Cała operacja będzie szybka i sprawna, a jej koszt nie jest wysoki.

Zadzwoń teraz