Jak poprawnie holować samochód?

holowanie samochodu

Istnieje wiele sytuacji, w których samochód nie może lub nie powinien poruszać się po drodze samodzielnie. W grę wchodzą tu m.in. niespodziewane awarie, uszkodzenia wskutek kolizji lub wypadku, a także chęć zabezpieczenia auta przed możliwymi uszkodzeniami podczas przejazdu. Jeżeli dostarczenie auta w inne miejsce jest niezbędne, wyjściem będzie jego samodzielne holowanie albo wezwanie lawety. W Legionowie usługi przewozu pojazdów wykonuje firma Klasyczna Laweta, która zajmuje się także pomocą drogową. Przekonajmy się, jak powinno wyglądać holowanie, a jak przewóz lawetą.

Co wiąże się z holowaniem pojazdu?

Z holowaniem mamy do czynienia wówczas, gdy auto jest połączone z innym pojazdem i porusza się po drodze na własnych kołach. W autach osobowych możliwe jest zastosowanie giętkiego lub sztywnego holu, w przypadku ciężarówek w grę wchodzi wyłącznie ten drugi. Hol giętki powinien być oznaczony żółtą lub czerwoną chorągiewką. Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, a holowany światła pozycyjne, jeżeli wymaga tego zmniejszona przejrzystość powietrza lub zapadnięcie zmroku. Na tylnej części auta holowanego z jego lewej strony trzeba umieścić trójkąt ostrzegawczy albo światło błyskowe o barwie żółtej. Limit prędkości podczas holowania w terenie zabudowanym wynosi 30 km/h, a w terenie niezabudowanym 60 km/h. Holowanie pojazdów jest zabronione na autostradach, lecz dopuszczalne na drogach ekspresowych.

Jak wygląd przewóz lawetą?

Podczas przewozu lawetą samochód jest umieszczany na platformie i mocowany do niej specjalnymi taśmami, które powodują jego unieruchomienie. W ten sposób można przewozić pojazdy w każdym stanie technicznym, także te, które nie są dopuszczone do ruchu lub zostały poważnie uszkodzone. Przy przewozach lawetą nie obowiązują dodatkowe ograniczenia prędkości.

Zadzwoń teraz