Czy można holować na autostradzie?

czy można holować auto na autostradzie

Wielu kierowców nie ma pewności, czy holowanie auta na autostradzie jest dozwolone. Warto jednak wiedzieć wszystko na ten temat, by nie narazić się na niebezpieczeństwo i nie popełnić żadnego wykroczenia.

Według Kodeksu Ruchu Drogowego tradycyjne holowanie przy pomocy liny, przez dwóch nieuprawnionych kierowców jest niemożliwe i zabronione. Wyjątkiem od tej reguły są pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżujących. Prawo określa, że maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h. Przepisy mówią również o tym, że prędkość holowanego samochodu powinna wynosić 60 km/h. Biorąc pod uwagę te kwestie, oczywistym jest fakt, że tradycyjne holowanie na autostradzie mogłoby doprowadzić do niebezpieczeństwa spowodowanego spowolnieniem ruchu.

Co zatem zrobić w przypadku wystąpienia awarii samochodu na autostradzie?

Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, gdy dochodzi do awarii samochodu, jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego 100 m od pojazdu oraz włączenie świateł awaryjnych. Następnie, jeśli sytuacja na to pozwala, należy skierować się samochodem bezpośrednio na awaryjny pas, a samemu pozostać jak najdalej od pasów ruchu, np. za barierkami autostrady i tam bezpiecznie wezwać stosowne służby. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie w oczekiwaniu na pomoc powinni założyć kamizelki odblaskowe.

Kara za holowanie na autostradzie

Kwestie dotyczące holowania pojazdów na autostradzie są jasno i ściśle określone w Kodeksie Ruchu Drogowego, a ich nieprzestrzeganie skutkować może mandatem. Za złamanie zakazu holowania, kierowca może zostać ukarany mandatem o wartości 200 zł. Jak już wspomnieliśmy, najważniejszym obowiązkiem kierowcy jest również zadbanie o bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu. Dlatego też, za nie ustawienie trójkąta ostrzegawczego lub nie włączenie awaryjnej sygnalizacji świetlnej kierowca może otrzymać mandat o wysokości 300 zł.

Zadzwoń teraz