Jak poprawnie uruchomić awaryjnie samochód?

kable do uruchomienia samochodu

Potocznie mówi się, że zima zawsze zaskakuje drogowców – czy oby na pewno tylko ich? Ten trudny czas to także duże wyzwanie dla samochodu, szczególnie dla akumulatora, który może odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Co wtedy robić?

Kiedy samochód nie chce odpalić mamy kilka opcji – jeśli bardzo się spieszymy, a samochód nie jest nam wyjątkowo potrzebny, możemy zadzwonić po taksówkę lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy koniecznie musimy wyruszyć w drogę własnym samochodem. Czas na awaryjne odpalanie auta! Czy można wykonać je samodzielnie?

Czym jest awaryjne odpalenie auta?

Awaryjne odpalenie samochodu to sytuacja, z którą spotkał się prawie każdy kierowca. To nic innego, jak podłączenie kabli do dwóch samochodów – a dokładnie do dwóch akumulatorów. Celem całego zabiegu jest naładowanie rozładowanego akumulatora, aby ten miał wystarczająco dużo mocy by odpalić silnik.

W ten sposób, samochód z rozładowanym akumulatorem może wyruszyć w trasę po drodze ładując się, co powinno pomóc przy kolejnym odpalaniu. Warto mieć na uwadze, że rozładowanie akumulatora nie dotyczy tylko i wyłącznie minusowych temperatur, ale także długiego postoju – nieużywane przez miesiąc auto nie ma bowiem możliwości naładowania akumulatora, którego moc z czasem po prostu słabnie.

Jak prawidłowo uruchomić awaryjnie samochód?

W przypadku braku odpalenia samochodu możesz zadzwonić po pomoc drogową, która z pewnością pomoże ci uruchomić auto. Jeśli jednak możesz poprosić o pomoc kolegę lub sąsiada, pamiętaj o zachowaniu ostrożności i o podstawowych zasadach, w tym o kolejności poszczególnych punktów.

  1. Dwa samochody muszą być ustawione naprzeciwko siebie, na tyle blisko aby można było podłączyć do siebie dwa akumulatory za pomocą kabli.
  2. Przed podłączeniem kabli do akumulatorów w samochodzie, który jest dawcą prądu należy wyłączyć silnik, ale też i wszystkie odbiorniki prądu, które mogą obciążać akumulator.
  3. Kable musimy podłączyć we właściwej kolejności – najpierw czerwony do bieguna dodatniego, a dopiero potem czarny do bieguna ujemnego.
  4. Po uruchomieniu silnika w samochodzie z naładowanym akumulatorem czekamy około 10 minut i próbujemy odpalić silnik w samochodzie ładowanym. Jeśli wciąż jest to niemożliwe, czekamy kolejne 10 minut i próbujemy ponownie.
  5. Podczas odłączenia kabli postępujemy odwrotnie w stosunku do ich założenia, czyli – najpierw odpinamy czarny, a dopiero później czerwony.

Awaryjne ładowanie samochodu jest stosunkowo proste, nie mniej warto mieć na uwadze, że niektóre modele ładuje się w inny sposób, dlatego przed przystąpieniem do tej czynności konieczne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi.

Zadzwoń teraz