Kiedy wezwać pomoc drogową?
Samochód, który odmawia posłuszeństwa po postoju na parkingu, jak również taki, który psuje się w czasie jazdy zazwyczaj wymaga transportu do warsztatu. Wezwanie pomocy drogowej okazuje się wtedy najlepszą opcją – specjaliści najpierw dokonują oględzin i gdy uznają, że nie są w stanie pomóc bez profesjonalnych sprzętów, proponują przewóz auta lawetą. Zobacz, kiedy jest to najlepsza opcja.
Pomoc drogowa – kiedy się przydaje?
Skorzystanie z pomocy drogowej to popularna praktyka w sytuacji, gdy samochód zepsuje się w czasie jazdy lub postoju. Jeżeli dojdzie do awarii i auto po prostu stanie, to w pierwszej kolejności trzeba zadbać o bezpieczeństwo swoje i pozostałych uczestników ruchu drogowego, a dopiero potem wezwać pomoc. W pierwszej kolejności trzeba oznakować miejsce kolizji czy niespodziewanego postoju trójkątem ostrzegawczym, a potem w miarę możliwości udrożnić jezdnię. Czasem samodzielne działania są w ogóle nie możliwe, zwłaszcza, gdy auto zakończyło podróż, wbijając się w drzewo lub staczając się do rowu.
Są takie zdarzenia, które wymagają szybkiej reakcji i holowania lub naprawy na miejscu. Zalicza się do nich:
- awaria układu hamulcowego,
- awaria układu napędowego,
- rozładowanie baterii,
- brak paliwa w baku,
- kraksa drogowa, która mocno uszkodziła różne podzespoły samochodu,
- wybita szyba,
- zatrzaśnięte kluczyki,
- wyładowany akumulator.
Oczywiście lista awarii może być znacznie dłuższa, więc konieczność wezwania pomocy trzeba każdorazowo rozważyć indywidualnie dla danej sytuacji i adekwatnie do niej zareagować.
Wezwać lawetę, czy znajomego?
Czasem kierowcy zastanawiają się, czy do holowania auta potrzebują profesjonalnej lawety. Chcąc zaoszczędzić szukają pomocy wśród znajomych, a nawet przypadkowych uczestników ruchu drogowego. Tymczasem trzeba mieć na uwadze, że sukces holowania nie zależy wyłącznie od ich uprzejmości, ale też wymaga przestrzegania przepisów. Dokładniej jest to artykuł 37 ust. 3 traktujący o ubezpieczeniach obowiązkowych pojazdów złączonych. Dla aut holowanych obowiązują takie same zapisy, jak dla jazdy z przyczepką, dlatego, aby uniknąć kar finansowych i innych konsekwencji, trzeba się z nimi zapoznać i przestrzegać.
Czy zawsze potrzebne jest holowanie?
Okazuje się, że wiele sytuacji, które wyglądają groźnie, może zostać naprawionych doraźnie na miejscu zdarzenia. Wtedy też nie będzie potrzebna laweta, a „jedynie” doświadczony mechanik. Jego pomoc przyda się także w sytuacji, gdy zabraknie paliwa w baku, dojdzie do przebicia opony czy wyładowania akumulatora.