Ile kosztuje holowanie auta?

czy można holować auto na autostradzie

Auto, które psuje się w trasie to zmora każdego kierowcy. W takiej sytuacji trzeba działać szybko,  choć przed wezwaniem pomocy drogowej i podjęciem jakiejkolwiek akcji pojawia się myśl: ile to może kosztować? Jeżeli musisz skorzystać z lawety do holowania, to znajdź fachowców w swojej okolicy. Niewielki dystans, jaki muszą pokonać, aby do Ciebie dotrzeć oznacza, że przyjadą szybko  i skutecznie udzielą pomocy. Zazwyczaj oznacza to usunięcie zepsutego pojazdu z jezdni i przetransportowanie go do najbliższego warsztatu.

Holowanie auta – koszt usługi

Na początku warto wspomnieć, że nie każdy zapłaci za holowanie auta. Są tacy kierowcy, którzy wykupując ubezpieczenie samochodu decydują się nie tylko na podstawowe OC, ale też na AC. Assistance dzielimy na podstawowe i rozszerzone,  a od wybranego pakietu zależy, czy ubezpieczyciel pokryje koszt holowania – w całości lub częściowo. Często oferty różnią się między sobą głównie limitami kilometrów. W podstawowe wersji może to być holowanie tylko do najbliższego warsztatu, a w bardziej rozbudowanych – holowanie do 200, 500, a nawet 100 kilometrów. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że ubezpieczyciele rozróżniają holowanie w kraju od holowania za granicą. Za tę drugą opcję zazwyczaj trzeba dopłacić.

W pakiecie z holowaniem ubezpieczyciele przewidują też usługi dodatkowe, tj. doraźna pomoc, naprawa na miejscu zdarzenia czy opłacone miejsce na parkingu w razie gdy wybrany warsztat jest nieczynny lub przepełniony.

Za holowanie może zapłacić nie tylko ubezpieczyciel. Jeżeli do wypadku unieruchamiającego pojazd doszło z winy innego kierowcy, wówczas jego OC może pokryć wyrządzone szkody i sfinansować usługę. Jeżeli jednak nie masz odpowiedniego ubezpieczenia i samochód odmówił posłuszeństwa bez udziału osób trzecich, pozostaje jeszcze opcja samodzielnego wezwania lawety. Koszt usługi zależy od odcinka, na którym odbędzie się holowanie i zakresu udzielonej pomocy.

Czy zawsze trzeba wzywać lawetę?

Na drodze może wydarzyć się niemal wszystko, dlatego przed podjęciem decyzji o holowaniu warto rozważyć inne opcje. Oczywiście kierowca nie musi robić tego sam, a przy wsparciu wezwanych specjalistów z pomocy drogowej. Po oględzinach mogą oni zasugerować np. doraźną naprawę, a nawet uzupełnienie poziomu paliwa w baku.

Zdarza się, że z propozycją odholowania auta do warsztatu wyjdzie inny uczestnik ruchu drogowego. Jednak uwaga, bo przepisy są w tym względzie dość restrykcyjne (podobne jak w przypadku jazdy z przyczepą) i można narazić się na mandat.

Zadzwoń teraz